Jupiter č.8 - Kyberpunk

Autor: Tatiana Lajšová | 9.11.2015 o 21:41 | Karma článku: 1,47 | Prečítané:  280x

V posledom čísle e-časopisu Jupiter sa čitatelia môžu tešiť z prác slovenských a českých autorov, ktorí prispeli poviedkami s témou kyberpunku, ďalej z rozhovoru s Pat Cadigan, recenzií románov od M. Ferka a H. Vrbickej a 

rád, ako prednášať na conoch od M. Klempovej. Nechýba záverečná galéria grafík, tento raz od umelca so pseudonymom Blaze Symptom. Všetko pekne spakované do 194 e-strán.    

Nové číslo Jupitera sa dá charakterizovať ako homogénne a kvalitatívne vyvážené. Deje a obrazy sú typicky kyberpunkové - postavy sú zasadené do šialených a rovnako smrteľných virtuálnych svetov, ktoré nenechávajú priestor na zbytočné city v odcudzenom svete-nesvete. Postavy sú charakterovo tak správne na hrane, ba priam za hranou a až na výnimku, hnusnú prehnitú realitu budúceho zajtrajška zásadne nezachraňujú. Napriek tomu je každá poviedka predsa len trochu odlišná.

Roll´s Royce od J. W. Procházku vás nemilosrdne vhodí do víru digitálnej reality, kde sa hlavný hrdina snaží bojovať proti skorumpovaným nadnárodným korporáciám. Jeho rozhodnutie umožniť ľuďom voľný prístup k informáciám je také neúnavné, že hrozí skaza celého sveta. Napriek tomu sa nestíhate báť, pretože príbeh vás zaplavuje slovnými hračkami, fantazmagorickými obrazmi a vŕšiacimi sa kopami rozdigitalizovaných častí tiel. Pekelná jazda sa môže začať. 

Po adrenalíne vás do temného pokoja privedie Operace Psychosis od T. Dostála. Nepolepšiteľný feťák a zároveň najlepší hecker v Systéme, Anonymus, berie prácu pre neznámu ženu. Samozrejme, veci sa komplikujú a autor vás po úvodnej bravúrne vykreslenej scéne berie na prechádzku virtuálnym svetom neobmedzených možností.  

A prichádza D. Klimek (ktorému mimochodom v sobotu 7.11. gratuloval bestsellerový spisovateľ Andy Weir (Marťan) k 1. miestu vo Fantasy Award 2015!) s poviedkou Medzi dvoma údermi srdca. Autor v nej servíruje detektívku z blízkej budúcnosti, kedy sa ľudia radšej oddávajú počítačovým hrám, ukrytí niekde na pomedzí reality a sna.

Zuzana Droppová zase zaujme poviedkou Nesmrteľný hriech. Príbeh Reny, akoby vystrihnutej z filmu Repo man, vykresľuje blízku budúcnosť spoločnosti, kde sa môžete stať takmer nesmrteľným vďaka firme Eugenicia. Dokonalé mechanické orgány, ktoré ponúka, sú však len na prenájom a splátkový kalendár sa nezadržateľne kráti. 

Po nej prichádza ako čerešnička na torte 2. časť poviedky Lovivod od T. Knapka. Vynikajúci space-opera-kyberpunk-new-weirdový príbeh Ocelota na lodi, do ktorej by ste sa nechceli dostať, sa završuje a čitatelia prvej časti konečne pochopia o čo medzi ľuďmi, Snivcami, felicidmi a podobnou háveďou vlastne ide. Kto má rád literárne chuťovky, tu určite neodíde s prázdnou.

Kyberpunkový Jupiter je určený pre milovníkov sci-fi, ktorí majú radi kvalitu a neboja sa tvrdších alternatívnych realít. Pritom však nedáva dôraz iba na zarytých fanúšikov tohto žánru, ale je určite zaujímavý aj pre tzv. väčšinového čitateľa. Odporúčam. 

 

Jupiter- Časopis o fantastike č.8: Kyberpunk, Vydavateľ: Martin Králik - ROGERBOOKS, Rok vydania: 2015,  Elektronická verzia vytvorená: Martin Králik - ROGERBOOKS, 2015. 

 

 

  

   

  

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?