Jupiter č.8 - Kyberpunk

Autor: Tatiana Lajšová | 9.11.2015 o 21:41 | Karma článku: 1,47 | Prečítané:  274x

V posledom čísle e-časopisu Jupiter sa čitatelia môžu tešiť z prác slovenských a českých autorov, ktorí prispeli poviedkami s témou kyberpunku, ďalej z rozhovoru s Pat Cadigan, recenzií románov od M. Ferka a H. Vrbickej a 

rád, ako prednášať na conoch od M. Klempovej. Nechýba záverečná galéria grafík, tento raz od umelca so pseudonymom Blaze Symptom. Všetko pekne spakované do 194 e-strán.    

Nové číslo Jupitera sa dá charakterizovať ako homogénne a kvalitatívne vyvážené. Deje a obrazy sú typicky kyberpunkové - postavy sú zasadené do šialených a rovnako smrteľných virtuálnych svetov, ktoré nenechávajú priestor na zbytočné city v odcudzenom svete-nesvete. Postavy sú charakterovo tak správne na hrane, ba priam za hranou a až na výnimku, hnusnú prehnitú realitu budúceho zajtrajška zásadne nezachraňujú. Napriek tomu je každá poviedka predsa len trochu odlišná.

Roll´s Royce od J. W. Procházku vás nemilosrdne vhodí do víru digitálnej reality, kde sa hlavný hrdina snaží bojovať proti skorumpovaným nadnárodným korporáciám. Jeho rozhodnutie umožniť ľuďom voľný prístup k informáciám je také neúnavné, že hrozí skaza celého sveta. Napriek tomu sa nestíhate báť, pretože príbeh vás zaplavuje slovnými hračkami, fantazmagorickými obrazmi a vŕšiacimi sa kopami rozdigitalizovaných častí tiel. Pekelná jazda sa môže začať. 

Po adrenalíne vás do temného pokoja privedie Operace Psychosis od T. Dostála. Nepolepšiteľný feťák a zároveň najlepší hecker v Systéme, Anonymus, berie prácu pre neznámu ženu. Samozrejme, veci sa komplikujú a autor vás po úvodnej bravúrne vykreslenej scéne berie na prechádzku virtuálnym svetom neobmedzených možností.  

A prichádza D. Klimek (ktorému mimochodom v sobotu 7.11. gratuloval bestsellerový spisovateľ Andy Weir (Marťan) k 1. miestu vo Fantasy Award 2015!) s poviedkou Medzi dvoma údermi srdca. Autor v nej servíruje detektívku z blízkej budúcnosti, kedy sa ľudia radšej oddávajú počítačovým hrám, ukrytí niekde na pomedzí reality a sna.

Zuzana Droppová zase zaujme poviedkou Nesmrteľný hriech. Príbeh Reny, akoby vystrihnutej z filmu Repo man, vykresľuje blízku budúcnosť spoločnosti, kde sa môžete stať takmer nesmrteľným vďaka firme Eugenicia. Dokonalé mechanické orgány, ktoré ponúka, sú však len na prenájom a splátkový kalendár sa nezadržateľne kráti. 

Po nej prichádza ako čerešnička na torte 2. časť poviedky Lovivod od T. Knapka. Vynikajúci space-opera-kyberpunk-new-weirdový príbeh Ocelota na lodi, do ktorej by ste sa nechceli dostať, sa završuje a čitatelia prvej časti konečne pochopia o čo medzi ľuďmi, Snivcami, felicidmi a podobnou háveďou vlastne ide. Kto má rád literárne chuťovky, tu určite neodíde s prázdnou.

Kyberpunkový Jupiter je určený pre milovníkov sci-fi, ktorí majú radi kvalitu a neboja sa tvrdších alternatívnych realít. Pritom však nedáva dôraz iba na zarytých fanúšikov tohto žánru, ale je určite zaujímavý aj pre tzv. väčšinového čitateľa. Odporúčam. 

 

Jupiter- Časopis o fantastike č.8: Kyberpunk, Vydavateľ: Martin Králik - ROGERBOOKS, Rok vydania: 2015,  Elektronická verzia vytvorená: Martin Králik - ROGERBOOKS, 2015. 

 

 

  

   

  

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?