Alexandra Pavelková: Medzi nami

Autor: Tatiana Lajšová | 17.6.2016 o 21:17 | (upravené 18.6.2016 o 20:07) Karma článku: 11,14 | Prečítané:  550x

Začiatkom roka sa vydavateľstvo Artis Omnis podujalo pustiť do obehu novú zbierku poviedok od Alexandry Pavelkovej. Ako to celé dopadlo?

Etablovaná fantasy spisovateľka Alexandra Pavelková sa rozhodla, že nám ponúkne časozber jej poviedok, ktoré vznikli v priebehu rokov 1995 až 2010 a zároveň sa umiestnili v zborníkoch rôznych prestížnych literárnych súťaží či boli publikované v tlači. A nič lepšie ani nemohla urobiť.

Poviedky v zaujímavom šate ilustrácie od Bea Tomasch, v (po vizuálnej stránke) príjemne čitateľných textoch s dodatočnými informáciami ku každej poviedke a v kvalitnej tlači od vydavateľstva Artis Omnis rozhodne potešia. 

Dobrý dojem okrem toho doplňuje šikovné delenie poviedok na tri bloky: Boli medzi nami, v ktorých sa nám predstavujú bytosti a svety sprevádzajúce ľudstvo od nepamäti; Sú medzi nami, v ktorých zažijeme stret fantastiky s našou súčasnosťou a Budú medzi nami, kde môžeme "ochutnať" alternatívnu budúcnosť so všetkými jej dôsledkami.

Čo sa týka kvality poviedok, tým sa nedá absolútne nič vytknúť. Autorka je vypísaná, každé slovo má svoje miesto, žáner sa poctivo neprekračuje, príbehy sa nikde nezadrhávajú, ale naopak sú dokonalo vyvážené ako na lekárskych váhach.

Neduhy slovenských autorov fantastiky, ako sú kostrbaté dialógy, gramatické chyby, nelogickosť príbehov či neautentickosť emócií, tu jednoducho nenájdete. Pavelková šikovne narába s výstavbou každého diela, opisy prostredia sú brilantné, pričom dobové reálie k fantasy svetom nútia čitateľa zapájať vlastnú predstavivosť a tým spolupracovať s autorom.

Okrem poviedok z časti Boli medzi nami, ktoré ma osobne príliš nezaujali (ide o čisto subjektívnu záležitosť), sa čitateľ stretne so zaujímavými hrdinami, ktorí vlastne až takí hrdinovia nie sú, no vďaka ním sa v skrytosti odhaľujú hlavné konflikty v našej spoločnosti. Preto sa môžeme pozerať na trpkobôlne stretnutie otca s výnimočným synom, sledovať, čo je pre dieťa v rase vysoko inteligentného hmyzu naozaj dôležité, ako sa riešia súkromné záležitosti v zamínovanej Bystrici budúcnosti, čo vás čaká v podniku, kde ponúkajú bezchybnú čistotu a mnohé ďalšie. 

Ak sa teda rozhodnete prečítať knihu Medzi nami, idete na istotu. Dostanete presne to, čo sa od spisovateľa očakáva: originalitu, kvalitu a plné vnorenie sa do iných svetov. A o tom by to hlavne malo byť.

 

Alexandra Pavelková: Medzi nami, Vydavateľ: Artis Omnis, Rok vydania: 2016, Počet strán: 173. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Víkendový výber: Kde sú rómske športové talenty dnes

Pravidelná dávka víkendového čítania i tipov na voľné chvíle.


Už ste čítali?