staronová Anna zo zeleného domu

Autor: Tatiana Lajšová | 13.11.2020 o 20:06 | Karma článku: 3,60 | Prečítané:  915x

Je mnoho detských kníh, väčšinou brakov, za ktoré vyhodíte vy alebo vaši dobre zmýšľajúci príbuzní zbytočné peniaze a efekt? Veľká NUDA. Poďme to zmeniť.

Zlá kniha je ako zhumpľovaný človek - mohol byť krásny, mohol byť užitočný, zábavný alebo dokonca úchvatný, ale nie je. Všetok potenciál ostal zmarený a my sa snažíme, čo najskôr opustiť jeho prítomnosť. 

Takéto vedia byť aj detské knihy na pultoch našich kníhkupectiev. Zrada je o to väčšia, že vydavatelia sú všetkými masťami mastení a štatisticky sa spoliehajú na: obal + päť prvých strán predáva. Reálne sa potom stane, že v rozmedzí 15 až 30 eur kupujete pekné ilustrácie štylistického nepodarku, bez nápadu, pointy a bez čara skutočného príbehu. Pretože napísať NAOZAJSTNÚ rozprávku je umenie - možno najväčšie v živote spisovateľa, ale to už filozofujem. 

Ak chcete staviť na istotu, ponúkam rokmi overenú kvalitu, ktoré ocenili moje deti a ktoré verím že nesklamú ani tie vaše. Jeden tip: všetky knihy som vlastnohlasne predčítala. Nie je to podmienka, ale vysvetľujem si tým nadšenie, ktoré z príbehov majú moji najmenší. Ak ste ochotní, môžete skúsiť zmeny hlasov jednotlivých postáv - uvidíte, bude to lepšie ako akýkoľvek dabing v televízii.

Tituly, ktoré vo svojom blogu uvádzam sú väčšinou notoricky známe, ale nie je spracovanie ako spracovanie. Veď posúďte sami.  

Anna zo Zeleného domu od L. M. Montgomery je, ako počúvam zo svojho okolia, zabudnutá klasika. Príbeh jedenásťročnej večne zasnívanej siroty prichádzajúcej ku adoptívnym rodičom Marille a jej bratovi Matejovi do Avonlea hýri farbami, vtipom, romantikou a veľakrát aj hlbokými myšlienkami. Výnimočnosť diela tkvie nie len v skvelej štylizácii pani Mihalkovičovej, ale aj vo fakte, že sa jedná o necenzurované vydanie - prvé od pádu komunizmu.

"Vďaka" nadpráci súdruhov sa z celej knihy vytratili až 4 normované strany textu, ktoré takto vyhodili čo najviac zmienok o náboženstve, kňazoch, Bohu a viere. Menšie "co proto"dostali zmienky o prínosoch Američanov pre rodný kraj Anny a pobehujúce sliepky s odseknutými hlavami. Komplexné info o miere cenzúry tu 

A tak vďaka ochote vydavateľstvu Slovart máme možnosť spoznať Annu z Avonlea nie len ako smutno-veselé dobrodružstvo malej červenovlásky, ale aj príbeh duše hľadajúcej a dozrievajúcej v Bohu, ktorý všetkému dáva zmysel a tú pravú poetiku. Pravý text ukazuje reálie doby zachytené očami malej dievčiny a tak sú rovnako romantické ako aj úprimne drsné.  

V čase vydania tejto recenzie sú na pultoch kníhkupectiev už aj ďalšie pokračovania a mne ostáva len dúfať, že Slovart bude pokračovať a ani kríza ho nezastaví vo vydaní celej série. 

Ja som kúpila tu: https://www.martinus.sk/?uItem=787969&z=NPB837&utm_source=z%3DNPB837&utm_medium=url&utm_campaign=partner

 

 L. M. Montgomery: Anna zo Zeleného domu 

Vydavateľstvo: Slovart, 2019, pevná väzba, 416 str

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vedci zistili, koľko pohybu vynuluje celodenné sedenie

Čokoľvek je lepšie, ako nerobiť nič.

Cynická obluda

Matovič vo vlastnej pasci

Igor s koaličnými partnermi sa vybrali spraviť si pracovné stretko do nemocnice za parťákom Borisom.


Už ste čítali?