Pes Timo a fučivírus

Autor: Tatiana Lajšová | 30.10.2020 o 19:54 | Karma článku: 1,42 | Prečítané:  309x

Pes Timo je obyčajný asistenčný pes v alternatívnej realite Slovenska roku 2020, ktorý okrem hier s malou Tamarkou a hokejových ašpirácií jej brata Lukáška, musí aktuálne prežiť a hlavne zachrániť svoju domovinu.

Prečo alternatívna realita? Pretože pes Timo sa bežne rozpráva s členmi rodiny Horvátovcov, ľuďmi z obchodu a nemá problém ani s jazykom cvičných potkanov, zmrznutých netopierov či malých otravných yorkšírikov (samozrejme v normálnom svete by rozumel iba yorkšírom - to dá rozum). Inak sa tento svet spisovateľky Ľubice Bátoryovej až nápadne podobá na slovenskú realitu dnešných dní. Aj tam sa zrazu zjaví záhadná panda-mia (chápaj pandémia), ktorej sa všetci boja a pácha škody vo forme vyľudnených ulíc, čistejších riek a zväčšujúcich sa mier (ne)dobrovoľne karantenizovaných ľudí. A Timo je zrazu postavený tvárou tvár novým výzvam dnešnej doby: televíznym spotom, rúškam a naháňaniu malých vírusov spolu s policajtkou Katkou. 

A ako sa samotný príbeh podaril či nepodaril? Priznám sa, bola som pomerne skeptická - s ohľadom na tému (aktuálne veľmi výbušnú) a faktu, že som od Bátoryovej ešte nič nečítala. Bola to vlastne náhoda, keď ma v kníhkupectve upútala sympatická ilustrácia Martina Luciaka a ja som opatrne nahliadla dnu.

Následne som spravila rýchlotest TNS (tri náhodné strany), ktorý som vyhodnotila ako pozitív... pardón úspešný, na čo som ho, po príchode domov, posunula do ďalšieho levelu - RČD (rodič číta deťom) - ten tiež uspel, čím sa kniha dostala do posledného levelu a to plán zakúpiť aj prvú časť.

K samotnému textu -  príbeh odsýpa pomerne bez problémov, aj keď niektoré zákruty deja som nečakala, žiadna pasáž však nie je príliš dlhá a nudná, autorka stavia na vtipných absurditách a hre s jazykom, takže sa pobavia aj dospelí, ktorí ešte nezabudli byť deťmi. Iba jedinú chybičku krásy som našla (teda okrem drobnej tlačovej) a to práve pri rýmovačkách v texte. Najskôr s nimi autorka narába, potom ich nepoužíva a občas na čitateľa jednoducho vybehnú. Ku koncu to pôsobilo mierne rušivo. 

Celkovo hodnotím knihu pozitívne, kúpiť odporúčajú tri deti z troch a ostáva si len vzdychnúť, že takého Tima v našom krízovom štábe nenájdeme.

Ľubica Bátoryová: Pes Timo a fučivírus 

Vydavateľstvo Artis Omnis, 2020

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pred Vianocami sa do škôl vráti nanajvýš zopár tisíc žiakov

Na december chystajú len pokus, či sa školy vôbec dajú preventívne testovať.

Vedci zistili, koľko pohybu vynuluje celodenné sedenie

Čokoľvek je lepšie, ako nerobiť nič.


Už ste čítali?